hu   |   en   |   de   |   ro

Cirkónium korona - az igazi fogpótlás

Cirkónium korona - az igazi fogpótlás

Cirkónium korona - az igazi fogpótlás

A részben vagy egészen hiányzó fogak pótlása rendkívül fontos, hiszen a tökéletes rágáshoz az összes fog megléte lenne ideális. A pótlások különböző anyagokból készülhetnek, attól függően, melyik fog hiányzik, mennyi fog hiányzik, és természetesen mire van az embernek pénze.

A foghiány pótlása leginkább akkor válik  a legtöbb ember számára égető problémává, amikor a hiány úgymond a “kirakatban” van, azaz leginkább a frontfogak esetében. Ez természetes, hiszen önkéntelenül is érezzük, hogy egy másik emberen a szem után a száj, így a fogak az, amit megnézünk, ami alapján azonnal véleményt alkotunk a másik emberről.

 

A front fogak pótlására a legidálisabb megoldás a cirkóniumból készült korona.

 

 

Mi az a cirkónium?

 

 

 

A cirkónium-dioxid egy szervetlen vegyület, a cirkónium oxidja.Természetben előforduló ásványa a cirkónia, ezt például az ékszerészek használják,mert hasonlít a gyémántra. ( Az értéke azonban messze elmarad a gyémántétól.)

Cirkóniumból,hogy cirkónium-dioxidot kapjunk,égési folyamat szükséges.A cirkon korona előállításához használt anyagot, a cirkon-dioxidot cirkonhomokból és cirkonföldből nyerik. Ennek a két alapanyagnak a tisztasága és megfelelő szemcsemérete garantálja a cirkon korona kiváló minőségét és tartósságát.


A cirkónium korona előnyei:


-biokompatibilis azaz szövetbarát, így nem irritálja a fogínyt. Implantátumokat is szoktak belőle készíteni.

-fémmentes, így fémallergiások részére is alkalmas fogpótlásra.

- nagyon magas hajlítószilárdságú,kemény anyag,rendkívül ellenálló és tartós.


- A cirkónium fehér színű anyag, emellett fényáteresztő képessége olyan, akár az igazi fogé, így rendkívül esztétikus, olyan, mintha a páciens visszakapná a saját fogait!

 

 


 
 

Hogyan készül a cirkónium korona?


A cirkónium keménysége miatt speciális technológia szükséges megmunkálásához.

Az iparból átvett Cad/ Cam technológiával készül a korona, amely lényegében számítógéppel történő tervezést és megmunkálást jelent, aminek köszönhetően a pótlás ezredmilliméteres pontossággal készül el. A programmal olyan speciális adatokat adhatunk meg, mint pl.: a korona falvastagsága, széli záródása.

Régebben 2 dimenziós tervezést jelentett, ma már a legfejlettebb, 3D-s technológiával dolgozunk.


A korona készítése lépésről lépésre:


Az orvos a páciensről lenyomatot vesz, amelyet elküld a laborba. A laborban a technikus a lenyomatot gipszből kiönti, majd ezt egy speciális szkenner alá helyezi, különböző szögekből végigfotózza, majd az így kapott adatokat átviszi a tervező programba.



 

A cirkónium koronát egy kis tömbből faragja ki a gép, teljes pótlás esetén több darabból rakja össze a technikus a teljes körhidat. ( Van ahol úgynevezett pogácsát használnak, ott a teljes fogsort faragja ki a gép.)

A tömböt be kell helyezni a gépbe, megadni a beállított adatokat, ezután a CNC marógép elvégzi a munkát. ( A képen egy egész cirkon tömb és mellette a kifaragott végeredmény látható.)


 

A kifaragott munkát ezután egy úgynevezett szinterkályhába kell helyezni, ahol pár órán át kell a megfelelő hőfokon égetni, hogy az anyag elérje a megfelelő keménységét. Érdekesség, hogy a kifaragott váz sokkal nagyobb, mint ami a szájba kerül, mivel számolni kell azzal, hogy az égetés során a cirkónium arányosan zsugorodik, ami azt jelenti, hogy csak a mérete csökken, de a formája nem változik.

Az égetés után a technikus rápróbálja a mintára a vázat és ha szükséges, nagyon finom simításokat végez még rajta. Miután a vázpróba megtörtént a pótlást egy, speciális kerámialeplező anyaggal leplezi.


A végeredmény az eredetihez “megszólalásig” hasonló, gyönyörű fog lesz!  



 
 

Ha ingyenes konzultációt szeretne, jelentkezhet online honlapunkon:  

 
vagy hívhat a +36/20 231-13-53-as számon. 

Hozzászólások

Iratkozz fel
hírlevelünkre

Kategóriák

Címkék