hu   |   en   |   de   |   ro

Fogászati kezelés az őskorban

Fogászati kezelés az őskorban

Fogászati kezelés az őskorban

A lyukas fog nem a modern emberiség átka. Egy 14000 éves lelet mutatja, hogy elődeink is szenvedtek fogászati problémákkal! Sőt mi több! Bizonyíték van rá, hogy kezelték is ezeket a bántalmakat, igaz, akkoriban nem voltak sem steril eszközök, sem érzéstelenítés…

Egy 14.000 éves fog a legkorábbi ismert lelet, ami bepillantást enged az ősi fogászatba. Ahelyett, hogy steril eszközöket és altatást alkalmaztak volna, őseink kihegyezett kőeszközökkel távolították el a fogakat!
Egy a Scientific Reports című lapban megjelent tanulmányban elemeztek egy őrlőfogat,amely egy jó állapotban lévő, körülbelül 25 éves férfi csontvázában maradt meg. A maradványokat Bellunoban, Olaszországban 1988-ban találták meg, egy szikla kunyhóban. A kutatók bizonyítékokat találtak arra, hogy a fog gyulladásban volt és részben kezelve volt valamilyen éles kőeszközzel.

“A kezelés észrevétlen maradt az évek során. A lyukat úgy írták le, mint egyszerű szuvas léziót.” mondta Stefan Benazzi, vezető kutató a Bologna-i Egyetemről, a Discovery Newsnak.


A kutatók mikroszkóppal vizsgálták a gyulladt őrlőt és olyan barázdákat és szilánkokat fedeztek fel, amelyek bizonyítják a gyulladt szövetek “szándékos” eltávolítását egy kicsi, hegyes eszközzel. A kutatók megpróbálták lemásolni a fogászati eljárást, háromféle anyaggal próbálták “lekaparni” a fogat, amelyek csontot és fát is tartalmaztak. A vizsgálat bizonyítja, hogy a fogon talált barázdák vésés és forgácsolás eredményei. Azt is feljegyezték, hogy nagyon fájdalmas kezelésről van szó, mely során a férfi életben volt.


“A felfedezés továbbá azt sugallja, hogy a késő paleolitikum kori emberek tisztában voltak a gyulladt fogak káros hatásaival és szükségesnek tartották kezelésüket, kőeszközökkel távolították el a gyulladt részeket és tisztították ki az üreget” mondta Benazzi az Il Resto olasz napilapnak a The Telegraph jelentése szerint.



A tanulmány szerint az ősi fog a legrégebbi régészeti lelet, amely bizonyíték az ősi fogászatra. Ez 5000 évvel megelőzi az eddig legrégebbiként ismert fogászati bizonyítékot. A kutatók úgy vélik a megállapított körülmények alapján, hogy a korai emberek kidolgoztak egy eljárást a fogeltávolításra, amely tulajdonképpen a fogászat kezdetleges formája.

 

Hozzászólások

Iratkozz fel
hírlevelünkre

Kategóriák

Címkék